Збагачення і фракціонування піску
У тих випадках, коли родовище піску, наявного на місці будівництва, за своїм складом, величиною зерна і кількістю зайвих домішок не відповідає вимогам стандартів, а поставка потрібного якісного піску пов’язана з великими фінансовими витратами, прийнято збагачувати піски, так як це є найдоцільнішим
в економічному аспекті вирішенням проблеми.
Суть збагачення піску полягає у видаленні з його складу зерен більше п’яти міліметрів, а також відмивання глинистих, пилуватих або мулистих частинок. Таким чином, значно поліпшується якість зернового складу піску.
Зерна гравію відокремлюються грохоченням сумішей піску на спеціальних вібраційних площинах, або ж в барабанних грохотах.
Для промивки піску, щоб видалити пилоподібні, мулисті або глинисті домішки, використовують для миття піску або класифікатори різних конструкцій.
Промивання піску полягає в перетирання і перемішування його в воді. Після такої обробки домішки глини, а також плівка, яка покриває поверхню зерен диспергируют, і разом з пилоподібної домішкою переходять в шлам, який постійно зливається через безперервної подачі нової чистої води. За таким же принципом функціонують Драгово, корита і деякі інші види пескомоек. Якщо пісок отримують шляхом сортування сумішей з пісковика і гравію на грохотах, його промивання дуже часто здійснюють прямо при грохочении, за допомогою зрошення грохотів водою і подальшим зливом забрудненої води. Такий спосіб, хоча і набагато швидше деяких інших, не дає достатнього очищення піску від домішок.
Після промивання піску в обов’язковому порядку проводиться його подальше зневоднення. Це дещо ускладнює технологічні процеси, особливо взимку. Саме тому актуальним є і сухий спосіб збагачення піску, наприклад, продування піску, що скидається з будь-якої висоти, потоком повітря. Цей спосіб не дозволяє видаляти плівки з глини на поверхнях зерен, але пилоподібні частки прекрасно видаляються.
Основною метою збагачення піску є забезпечення потрібного і відповідає потребам будівництва якості зернового складу. У дуже багатьох родовищах пісок дуже дрібний, якщо використовувати його при виробництві бетону виходить дуже великий перевитрата цементу, в деяких випадках до п’ятдесяти відсотків. Такий пісок рекомендується збагачувати привізним природним великим або подрібненим піском.